Teie ees on maailma esimene “Torupilli meistriklass”

See meistriklass on mõeldud täiskasvanud iseõppijale ning pilliõpetajale abimaterjaliks. Videotes alustame torupilliga tutvumist täiesti algusest, aga kindel on, et ka edasijõudnud torupillimängija võib siit leida häid nippe mõningate mänguvõtete kohta või ka kinnitust oma mänguasendi või sõrmede mugavusele pillimängus. 

Meistriklassi esimesed peatükid puudutavadki torupillimängu algõpet. Kui oled täiesti, täiesti algaja, siis tuleks sul alustada täiesti algusest ja vaadata ära ka kõige esimesed õppevideod, et saaksid aru kuidas torupill üldse toimib, kuidas pilli hoida, kuidas hingata, kuidas sõrmi liigutada ja isegi seda, kuidas alustada ja lõpetada torupillimäng. Esimeste peatükkide lõpuks jõuame videotes esimese torupillilooni, kus saavad metoodiliselt kokku kõik esmased torupillimängu võtted ja nipid. Kui sa oled tubli olnud ja praktiliselt koos õppevideotega asju läbi mänginud ning läbi katsetanud, no siis peaks esimene lugu hakkama kõlama küll!

Edasised peatükid käsitlevad juba spetsiifilisemaid mänguvõtteid, kuidas meloodiaid nüansirikkamaks muuta ning erinevaid heliridu mida torupillil avatud burdoonidega mängida saab. Ühest videopeatükist leiad aga kõik torupilli häälestamist käsitlevad võimalused ja probleemid ning minu isiklik lemmik on peatükk “Kas viga on mängijas või torupillis?”, kus selgitan võimalikke kitsaskohti mida on tarvis enne mängima hakkamist kontrollida ning toon välja tüüpilised vead, mida mängijad vahel ikka teevad, sest teatavasti on torupill oma ehitusnüansside poolest ju üsna kapriisne ja nõudlik.

Selge on see, et torupillimäng kiiresti ja vaid videosid vaadates külge ei hakka. Väga, ma rõhutan, väga oluline osa on pillimängu harjutamisel, mis aitab iga videotes käsitletud alateema puhul vilumust pillimängu saada. Nii jagan iga video juurde ka näpunäiteid, kuidas antud peatükki või alapeatükki kinnistada oma pillimängu. 

Minust

Olen pärimusmuusik ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika õppejõud ning torupilli mänginud ja õpetanud nüüd juba paarkümmend aastat. “Torupilli meistriklassi" videotes jagan oma kogemusi erinevatel põnevatel teemadel, mis just eesti torupilli õppima hakates või mängides ette tulevad.

Enne kui alustad, üks väike soovitus - kui oled iseõppija, siis oleks hästi hea kui saaksid paar esimest individuaaltundi oma ala meistriga koos teha. Esimeste sammude juures on hea kui kogenud silm ja kõrv aitab torupilli asendit sättida ja sõrmedes vabadust leida. Kui torupillimängijat läheduses leida ei ole, siis saab ka ilma, aga siis tuleb videotes toimuvat ekstrahoolikalt jälgida!

Kui sul tekib ideid või soovitusi või ka õnnelikke hetki, mida tahaksid minuga jagada, siis ootan väga teie kirju aadressil catlincatlin@gmail.com